Światowy Dzień Wody 2016

25 marca, 2016

Dnia 23 marca gościliśmy w naszej szkole Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego – panią doktor Agatę Knapik wraz z paniami Eweliną Bączek i Katarzyną Kamionką specjalistkami ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu. Pani doktor przedstawiła ciekawą prelekcję na temat roli wody w świecie  i życiu organizmów. Adresatami prelekcji, oprócz uczniów klas o profilu przyrodniczym naszej szkoły, byli również uczniowie wolbromskich gimnazjów, którzy zawitali do nas wraz dyrektorami i opiekunami. Dodatkowo, nasze spotkanie uświetnił swoją obecnością pan burmistrz – Adam Zielnik.

Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 – go marca. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992r. Powodem ustanowienia Światowego Dnia Wody był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Pierwsze obchody odbyły się w 1993 roku. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Tematem przewodnim w roku 2016 jest „Woda i praca”. Odpowiednia ilość i jakość wody może odmienić życie i los pracowników, a nawet całych społeczności i gospodarek. W dzisiejszych czasach ponad połowa wszystkich pracowników na świecie, to jest 1,5 miliarda osób, pracuje w sektorach związanych z wodą, a istnienie praktycznie wszystkich miejsc pracy uzależnione jest od wody i ludzi odpowiedzialnych za jej nieprzerwane dostawy. Jednak często nawet podstawowe przepisy pracy nie obejmują lub nie chronią milionów osób zatrudnionych przy dostawach wody.

Wody słodkie stanowią zaledwie około 3% wszystkich zasobów wód na Ziemi i ich wielkość jest szacowana na ok. 35 mln m³. Największe ich skupisko w postaci lodowców i pokrywy śnieżnej znajduje na Antarktydzie. Naukowcy szacują, że znajduje się tam blisko 61% wszystkich wód słodkich na planecie, a pozostałe lodowce i śniegi na świecie gromadzą 9% wody. Drugim co do wielkości źródłem są wody podziemne, które gromadzą ok. 29,6% zasobów, natomiast rzeki, słodkie jeziora i płytkie wody podziemne stanowią zaledwie 0,4% objętości wszystkich wód słodkich.

Większość krajów na świecie cierpi na deficyt wody, zaledwie kilkanaście posiada tzw. nadwyżki. Jest to np. Norwegia, która ze względu na stosunkowo niewielkie zaludnienie i klimat umiarkowany chłodny ma wody pod dostatkiem. Najgorsza sytuacja panuje w Afryce i niektórych krajach Azji. Polska na tym tle nie wypada dobrze – jest jednym z najuboższych w Europie krajów w wodę, a jej zużycie stale rośnie. Średnio, w Europie na jednego człowieka przypada rocznie 5100 m³ życiodajnego płynu, natomiast w Polsce tylko 1700 m³. Wody pitnej brakuje wielu ludziom na całym świecie.

Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować.

Spotkanie zostało przygotowane i przeprowadzone przez uczniów z klasy 2 b, którzy z ogromnym zapałem angażują się w różne działania prowadzone w szkole, za co serdecznie dziękujemy…

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć tu: https://www.flickr.com/photos/138795239@N08/albums/72157666237276751

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!