Technik Informatyk
- Przedmioty rozszerzone: matematyka
- Przedmiot uzupełniający: elementy grafiki 3D
- Wiodący język obcy: kontynuacja języka angielskiego
- Drugi język obcy: do wyboru spośród – niemiecki, rosyjski
Kwalifikacje:
- INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych- egzamin po trzeciej klasie
- INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych- egzamin w połowie piątej klasy
Nauka w tej szkole kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe oraz egzaminem maturalnym umożliwiającym kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych związanych z informatyką.
Pięcioletni cykl kształcenia przygotowuje uczniów m. in. do projektowania, obsługi i serwisowania systemów informatycznych oraz sprzętu komputerowego, obsługi systemów biurowych, programowania systemów informatycznych, baz danych, aplikacji internetowych.
Zapotrzebowanie na rynku pracy na techników informatyków jest duże, dlatego absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w firmach pracujących z wykorzystaniem komputerów, produkujących komputery lub w punktach ich sprzedaży lub serwisowania. Kwalifikacje i umiejętności zdobyte w tej szkole umożliwiają także założenie własnej firmy zajmującej się np. tworzeniem witryn internetowych, serwisowaniem sprzętu oraz doradztwem w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów komputerowych i sieciowych.
Dzięki Edukacji w naszej szkole, będziesz przygotowany do wykonywania zadań związanych z projektowaniem, tworzeniem oraz obsługą i naprawą systemów informatycznych oraz sprzętu komputerowego a zwłaszcza do: obsługi systemów biurowych, programowania systemów informatycznych, baz danych, aplikacji internetowych z wykorzystaniem języków programowania (technologii) takich jak: C++, PASCAL, JAVA, PHP, SQL, XML, HTML, .NET, wraz z posługiwaniem się nowoczesnymi urządzeniami techniki komputerowej i multimedialnej.
Kwalifikacje zawodowe:
- Technik informatyk planuje konfiguracje, dobiera podzespoły i montuje z nich komputery. Nadzoruje organizacją pracy podczas montażu. Przygotowuje do pracy systemy komputerowe z oprogramowaniem systemowym i narzędziowym. Przygotowuje i konfiguruje urządzenia peryferyjne. Doradza klientowi w zakresie konfiguracji i modernizacji systemów komputerowych i urządzeń peryferyjnych. Odpowiada za konserwacje urządzeń techniki komputerowej w czasie ich okresu użytkowania. Zabezpiecza, rekonfiguruje i utrzymuje w optymalnej wydajności systemy operacyjne. Wykonuje zadania serwisowe polegające na diagnozowaniu i usuwaniu usterek komputera osobistego, urządzeń peryferyjnych i systemu operacyjnego. Monitoruje pracę systemów komputerowych. Wycenia i kosztorysuje konfiguracje systemów komputerowych oraz ich konserwacje i naprawy. Dba o aspekty ekologiczne na stanowisku pracy (recycling) oraz o bezpieczeństwo i higienę pracy. Potrafi zorganizować i prowadzić sklep komputerowy, serwis czy hurtownię komputerową.
- Technik informatyk wykonuje projekt okablowania strukturalnego lokalnej sieci komputerowej. Dobiera urządzenia sieciowe, komputery, medium transmisyjne oraz oprogramowanie systemowe i narzędziowe do pracy w sieci lokalnej. Montuje elementy lokalnej sieci komputerowej według projektu. Instaluje i konfiguruje urządzenia sieciowe i sieciowe systemy operacyjne. Odpowiada za właściwe działanie lokalnej sieci komputerowej. Projektuje i wykonuje modernizację lokalnej sieci komputerowej. Administruje zasobami i użytkownikami lokalnej sieci komputerowej. Podłącza sieć lokalną do Internetu i zabezpiecza przepływ danych w sieci. Nadzoruje politykę bezpieczeństwa danych osobowych w postaci elektronicznej. Diagnozuje i naprawia awarie występujące w lokalnej sieci komputerowej. Organizuje pracę podczas montażu sieci i jej naprawy przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Nadzoruje procesami projektowania, montażu i naprawy lokalnej sieci komputerowej. Jest przygotowany do prowadzenia działalności usługowej dotyczącej lokalnej sieci komputerowej.
- Technik informatyk projektuje i wykonuje strony internetowe, sklepy internetowe i systemy zarządzania treścią. Buduje dynamiczne witryny wykorzystujące internetowe bazy danych i usługi zdalnych serwerów. Tworzy aplikacje, skrypty i aplety wykonywane po stronie klienta oraz serwera. Administruje aplikacjami i witrynami internetowymi. Projektuje i tworzy bazy danych. Doradza klientowi w oprawie graficznej i strukturze budowanej strony. Tworzy i obrabia grafikę, dźwięk i filmy na potrzeby stron internetowych. Zabezpiecza strony internetowe oraz bazy danych. Monitoruje i testuje witryny i aplikacje internetowe. Konfiguruje i naprawia lokalne i internetowe bazy danych. Nadzoruje prace projektowe i wykonawcze dotyczące aplikacji internetowych i baz danych. Prowadzi działalność gospodarczą usługową w zakresie baz danych i aplikacji internetowych.
Uczniowie zdają dwa egzaminy zawodowe z kwalifikacji:
-
INF.02 – Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych – po trzeciej klasie,
-
INF.03 – Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych – w połowie piątej klasy.
Absolwenci technikum informatycznego mogą podejmować pracę w firmach:
-
Komputerowych (sklep komputerowy),
-
Usługowych (Hosting, monitoring),
-
Naprawczych (Serwis),
-
Produkcyjnych (AMD, INTEL),
-
Informatyk
-
Administrator sieci
-
Webmaster
-
Programista
-
Projektant aplikacji internetowych
-
Grafik komputerowy
Uczniowie tego kierunku:
-
poznają różne systemy operacyjne (Windows/Linux),
-
projektują aplikacje internetowe (HTML5, CSS3, JavaScript, PHP/MySQL),
-
uzyskają wiedzę o budowie sieci komputerowych,
-
nabywają umiejętności stosowania oprogramowania graficznego (Photoshop, Gimp) oraz posługiwania się różnymi technikami multimedialnymi,
-
uzyskają wiedzę z zakresu programowania (C++, Visual C++, Java),
-
poznają język angielski ogólny oraz zawodowy.
Kształci w cyklu czteroletnim, podczas nauki umożliwiamy:
-
Przygotowanie do egzaminów zewnętrznych (matura, egzamin zawodowy umożliwiający uzyskanie tytułu technika informatyka);
-
Treści programowe realizowane są w następujących modułach: podstawy technik informacyjnych, urządzenia techniki komputerowej, metodologia programowania, systemy zarządzania bazami danych, systemy operacyjne
Absolwent szkoły może być zatrudniony na stanowiskach:
-
Instalatora i administratora systemów operacyjnych,
-
Administratora sieci komputerowych,
-
Administratora baz danych,
-
Projektanta i programisty baz danych,
-
Instalatora i konserwatora sprzętu komputerowego,
-
Pracownika działu finansowo-księgowego.
-
Mogą także, prowadzić własną działalność gospodarczą o podobnej tematyce. Zawód technika informatyka jest wciąż atrakcyjny dla rynku pracy i potrzebny w Unii Europejskiej. Zapewnia łatwość, w razie konieczności, zmiany pracy. Szkoła przygotowuje również do studiów na kierunkach informatycznych, przede wszystkim na Politechnice Wrocławskiej. Absolwent technikum informatycznego otrzymuje trzy rodzaje świadectw: świadectwo ukończenia szkoły, świadectwo dojrzałości i świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe uprawniające do posługiwania się tytułem „Technik informatyk” (oczywiście po zdaniu odpowiednich egzaminów).
Nauka trwa cztery lata. W czteroletnim cyklu kształcenia uczniowie muszą odbyć miesięczną praktykę zawodową w wybranym przez siebie zakładzie – prowadzącym działalność informatyczną. Dzięki atrakcyjnemu programowi zajęć, nowoczesnej bazie dydaktycznej oraz dobrze wyszkolonej kadrze absolwenci powyższego kierunku będą mogli dołączyć do elitarnej grupy fachowców z zakresu, szeroko rozumianej, informatyki. Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu z przygotowania zawodowego Absolwent uzyskuje tytuł technika informatyki.