„Współistnienie czy współdziałanie? Mądra integracja” – podsumowanie projektu

10 czerwca, 2016

W drewnianą rocznicę bycia razem…
… czyli pięć lat współdziałania wolbromskiej szkoły ponadgimnazjalnej
z Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym
w Wolbromiu

W piątek, dnia 3 czerwca 2016 roku, podczas Pikniku Integracyjnego zorganizowanego przez naszą szkołę, oficjalnie zakończyliśmy V edycję projektu integracyjnego „Współistnienie czy współdziałanie? Mądra integracja”, realizowanego przez Zespół Szkół w Wolbromiu oraz wolbromski Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy. Aż trudno uwierzyć, że minął już piąty rok współpracy pomiędzy naszymi placówkami.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania szanownych gości – Dyrekcji OREW, pań:Ewy Rosiek oraz Anny Dulskiej, koordynatorki tegorocznej edycji projektu – pani Aleksandry Będkowskiej, Dyrekcji Zespołu Szkół: pana Krzysztofa Osmendy oraz pana Jarosława Kazibuta, wychowawców oraz wychowanków OREW-u. Prowadzące spotkanie uczennice klasy II d – Patrycja Murowana i Weronika Biernacka, przedstawiły krótkie podsumowanie naszych tegorocznych działań. Zatem przytaczamy poniżej ich wypowiedź:

Wrzesień 2015 roku stanowił punkt wyjścia do planowania nowych spotkań integracyjnych z naszymi kolegami i koleżankami z OREW-u, bo przecież nie wyobrażaliśmy sobie, że kilkuletni projekt nie będzie miał ciągu dalszego. Zatem, po etapie tworzenia harmonogramu na bieżący rok szkolny, zaczęliśmy ostro działać.

W październiku uczniowie naszej szkoły przeprowadzili lekcję języka angielskiego na terenie OREW-u, związaną z tematyką zdrowego żywienia ze szczególnym uwzględnieniem owoców i warzyw.

W lutym wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej placówki w celu poznania bazy dydaktyczno – rehabilitacyjnej. W tym dniu braliśmy czynny udział w zajęciach w poszczególnych salach edukacyjnych, zapoznając się ze specyfiką pracy w tego typu ośrodkach. W tym miesiącu świetnie bawiliśmy się również na balu karnawałowym na terenie OREW-u, zaproszeni przez naszych dobrych znajomych. Była prawdziwa zabawa!

W marcu realizowaliśmy się artystycznie na zajęciach plastycznych dotyczących postaci ze znanych bajek, tworząc własne wyobrażenie ulubionego bohatera kreskówek.

Przed przerwą wielkanocną gościliśmy w naszej szkole wychowanków OREW-u na Dniu Postaci z Bajek, którego motywem przewodnim była postać Czerwonego Kapturka. W ramach tego działania zaproponowaliśmy gościom przypomnienie sobie legendy o powstaniu państwa polskiego, przedstawienie o Czerwonym Kapturku w wykonaniu chłopców z klasy I Technikum oraz szereg zadań aktywizujących młodzież obu placówek, nawiązujących do tematu przewodniego. Młodzież wzięła udział w zajęciach z biologii na temat flory i fauny polskich lasów, w zajęciach z języka angielskiego, dotyczących smakołyków, jakie Czerwony Kapturek niósł do swojej chorej babci, a także w pokazie eksperymentów fizyczno – chemicznych pt. „Co gotowała babcia Czerwonego Kapturka?” Na koniec nasi chłopcy z „mundurówki” zaprezentowali ćwiczenia wojskowe pod hasłem „Desant gajowego”.

W kwietniu wychowanka OREW-u Magdalena Sorodnik, podczas konkursu „Językowe współzawodnictwo” zaprezentowała w Domu Kultury piosenkę w języku angielskim, zdobywając wyróżnienie i nagrodę rzeczową.

Dziś bawimy się wspólnie na pożegnalnym Pikniku Integracyjnym. Podsumowując cały rok działań integracyjnych chcielibyśmy serdecznie podziękować dyrekcji, wychowawcom i wychowankom OREW-u za owocną współpracę, otwartość i kreatywność podczas realizacji projektu, a także za serce i ogromne zaangażowanie, którego doświadczaliśmy na każdym etapie naszego współdziałania.

Następnie głos zabrał dyrektor ZS, pan Krzysztof Osmenda, który podkreślił znaczącą rolę tego typu projektów zarówno dla dzieci niepełnosprawnych, jak i sprawnej młodzieży. Przytaczając słowa papieża Polaka, św. Jana Pawła II, podkreślił, jak ważnym jest kształtowanie w młodych otwartości i gotowości do pomocy drugiemu człowiekowi.

Kilka ciepłych słów na temat całorocznego projektu wygłosiła również pani dyrektor OREW w Wolbromiu, pani Ewa Rosiek. Dziękując uczniom i gronu pedagogicznemu naszej szkoły za zaangażowanie w realizację V edycji projektu, jednocześnie zaprosiła nas na Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, który odbędzie się pod koniec czerwca w wolbromskim Domu Kultury.

Po przemówieniach nadszedł czas na wzajemne obdarowanie się upominkami i pamiątkowymi dyplomami. Dyrekcja Zespołu Szkół oraz szkolne koordynatorki projektu – panie: Dominika Łaksa oraz Magdalena Kołdras, otrzymały z rąk wychowanków OREW-u przepiękne bukiety wiosennych kwiatów, a nasza młodzież artystycznie zapakowaną konstrukcję z czekolad. My z kolei podarowaliśmy paniom na pamiątkę kubeczki z nadrukowaną sentencją o szczęściu wraz z logo naszego projektu – splecionymi, pomocnymi dłońmi. Naszym koleżankom i kolegom z OREW-u sprezentowaliśmy puzzle z postaciami z bajek, aby w ten sposób dodatkowo nawiązać do tematyki, która przeważała w bieżącym roku szkolnym.

Po części oficjalnej przeszliśmy do wspólnej zabawy. Zanim jednak skupiliśmy się na opracowanych i przygotowanych wcześniej licznych konkurencjach zręcznościowych, nasi uczniowie „rozgrzali” parkiet sali gimnastycznej, prezentując swoje talenty wokalno – taneczne oraz umiejętności sportowe. Jako pierwsza wystąpiła uczennica klasy II d – Patrycja Piątkowska, śpiewająca o superdziewczynach. Tuż po niej byliśmy świadkami „walki judoków” w wykonaniu Wiktora Barczyka (II c) i Dawida Sokoła (I a). A na zakończenie części artystycznej prawdziwe show stworzyli chłopcy z klasy II c (Patryk Płowiec, Marcin Kazibut, Kacper Karoń, Łukasz Filus i Rafał Białczak), którzy w barwny sposób przypomnieli nam, że „… życie to są chwile, chwile, tak ulotne jak motyle…”. Ciekawym akcentem tego występu było dołączenie się do układu choreograficznego roztańczonego Adriana z OREW-u.

Następnie przeszliśmy do wspólnych sportowo – tanecznych zmagań, podczas których już wszyscy „na luzie” bawili się znakomicie. Zaproponowaliśmy naszym gościom mini – grę terenową, zabawę przy muzyce w „ubywające” krzesełka, bieg z łyżką wypełnioną wodą i inne tory przeszkód, do pokonania na czas. Wyzwaniem dla nas wszystkich były rzuty piłeczkami pingpongowymi do celu. Troszkę ich fruwało po sali… A na koniec potańczyliśmy w rytm skocznej muzyki i wybraliśmy najbardziej wdzięcznie i kreatywnie poruszającą się parę. We wszystkich konkurencjach, po wyłonieniu zwycięzców (jeśli było to możliwe) młodzież otrzymywała słodką nagrodę. Wesołym elementem naszych piknikowych szaleństw była również zabawa z chustą animacyjną Klanza. Ach, co to był za dzień…

Wszystkim, którzy uczestniczyli w różnych działaniach projektowych, włącznie z Piknikiem Integracyjnym, a także w ciągu całego roku szkolnego przygotowywali i dbali o realizację poszczególnych punktów programu, kierując się zawsze wzmacnianiem atrakcyjności naszych propozycji, bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy tu na myśli zarówno naszych uczniów, jak i kolegów oraz koleżanki z grona pedagogicznego na czele z Dyrekcją i Radą Rodziców. Wiemy, że można na Was polegać, a znając Wasze atuty liczymy na pomoc przy organizacji kolejnej, przyszłorocznej edycji projektu.

Koordynatorki współpracy z OREW-em:
Magdalena Kołdras
Dominika Łaksa

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć tutaj:

https://www.flickr.com/photos/138795239@N08/albums/72157669077372712/with/27478170492/

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!