16 stycznia, 2017
11 styczna 2017 r. grupa uczniów Zespołu Szkół w Wolbromiu pod opieką p. A. Kwapińskiej, A. Pasternak i D. Łaksy udała się na wycieczkę do Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, by poznać tajemnice okupacji i przekonać się, że „Nie tylko bronią walczono”.
Zajęcia w muzeum podzielone były na 2 części: warsztaty i zwiedzanie ekspozycji. Podczas warsztatów mieliśmy okazję poznać sprzęt wojskowy z czasów okupacji i przekonaliśmy się, że poza walką militarną z okupantem można było walczyć także w inny sposób. Na początek analizowaliśmy podziemną prasę np. „Gońca Krakowskiego”, oglądaliśmy materiały filmowe prezentujące wywiady z ludźmi, którzy przeżyli okupację, oraz poznawaliśmy literaturę, pieśni i poezję. Podążając tajemniczym szlakiem okupacji dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie w tamtym okresie, czym był mały sabotaż, i jak Polacy radzili sobie w tych trudnych chwilach. Niezwykle ciekawy był moment, kiedy dowiedzieliśmy się, czym były i jakie miały znaczenie Kenkarty (niem. Kennkarte), a następnie wykonaliśmy takie dokumenty. Na zakończenie warsztatów zwiedziliśmy kanadyjska kolekcja broni dr. Stanisława Wcisły, składającą się z 193 sztuki broni długiej, 49 sztuk broni krótkiej, bagnetów, hełmów i innych elementów ekwipunku. Po części warsztatowej rozpoczęliśmy zwiedzanie ekspozycji, podczas którego oprowadzający nas przewodnik przypomniał nam kampanię wrześniową, historię Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Opowieść wzbogacona była dokumentami, pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku pochodzącymi z lat 1939 – 1945. Mieliśmy okazję zobaczyć rakietę V-2, czołg Vickers i ubecki karcer.
Warsztaty i wystawa pozwoliły nam poznać bliżej tajemnice okupacji, przekonaliśmy się, jakie były realia życia codziennego: terror, ale też zabawne momenty. Bogatsi w tą wiedzę zrozumieliśmy, że lata okupacji to trudne czasy, ale jednocześnie to okres wielu, czasami bezimiennych bohaterów, którzy codziennie, nawet drobnymi gestami walczyli z okupantem i wierzyli, że Polska kiedyś odzyska wolność. Nowego wymiaru nabrało dla nas słowo patriotyzm, którego wyrażanie w czasach okupacji często związane było z ryzykowaniem własnego życia.