Konferencja „Jak prowadzić profilaktykę zakażeń HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową?”

23 listopada, 2017

22 listopada nauczycielka biologii – Iwona Chojnacka wzięła udział w konferencji „Jak prowadzić profilaktykę zakażeń HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową?” zorganizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Krakowie.

Konferencja zorganizowana została, gdyż w piątek 17 listopada ruszyła kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.

Tego samego dnia rozpoczął się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV. Sam test (tzw. test przesiewowy) polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi, w której poszukuje się antygenu wirusa lub przeciwciał skierowanych przeciw wirusowi. Nie trzeba być na czczo. Wynik jest gotowy do odebrania – w zależności od miejsca wykonania testu – nazajutrz lub po kilku dniach. Test – bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo, można zrobić w jednym z punktów konsultacyjnodiagnostycznych (PKD). Adresy i godziny pracy najbliższego punktu można znaleźć na stronie www.aids.gov.pl/pkd

Zgodnie z prawem na wykonanie testu osobie do 16 roku życia zgodę muszą wyrazić rodzice lub opiekunowie prawni. Między 16 a 18 rokiem życia zgodę wyrażają zarówno badana osoba, jak i rodzice lub opiekunowie prawni. W obydwu przypadkach, dorośli powinni zgłosić się do PKD razem z osobą niepełnoletnią. Dopiero po ukończeniu 18 roku życia można wykonać test samodzielnie. Wykluczenie zakażenia może nastąpić dopiero po 12 tygodniach od ryzykownego zachowania.

Co roku odnotowuje się w Polsce ok. 1200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane  jest zakażenie. W 2016 roku w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017 aż 57.

Kampania „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” powstała, by stać się inspiracją do dialogu międzypokoleniowego. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza. Jeśli matka podejmie z córką dialog o bezpieczniejszych zachowaniach, a syn przestrzeże wyjeżdżającego do sanatorium ojca, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, być może uda się ograniczyć liczbę zakażeń w populacji. To podstawowe założenie i zarazem cel kampanii.

 

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!