6 lutego, 2018
Dnia 5 lutego 2018 roku grupa młodzieży z klas: Ia LO, I i II TI oraz I Branżowej, wraz ze szkolnym pedagogiem, panią Magdaleną Kołdras, udała się do zaprzyjaźnionego Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Wolbromiu w ramach VII edycji realizowanego wspólnie projektu integracyjnego „Współistnienie czy współdziałanie? Mądra integracja”.
Motywem przewodnim tegorocznych działań projektowych stały się podróże, odkrycia geograficzne oraz kultura różnych kontynentów. Dlatego też zajęcia tego dnia, mające charakter muzyczno – taneczny, odnosiły się tematycznie do specyfiki i różnorodności tańców europejskich, afrykańskich i latynoamerykańskich. W mieszanych grupach uczniowie naszej szkoły wraz z wychowankami OREW-u świetnie się bawili, opracowując krótkie, ale jakże barwne i wymowne układy choreograficzne czterech tańców: polskiego krakowiaka i poloneza, tańca afrykańskiego oraz tańca latynoamerykańskiego. Ile było śmiechu, radości i zaangażowania w młodych tancerzach… I jeszcze do tego pojawiły się piękne spódnice krakowskie, barwne bransolety i szale imitujące turbany. Bo musicie wiedzieć, że w zakresie rytmów afrykańskich w bardzo szybkim tempie zrodziły się pomysły na taniec hinduski, inspirowany orientalną i niesamowicie energetyzującą muzyką. Zwieńczeniem naszych wielokulturowych tanecznych prób był oficjalny pokaz efektów pracy każdej grupy, oceniany przez szanowne jury, w którym zasiadali wychowawcy z OREW-u. Zgadnijcie co zatańczyliśmy wspólnie razem na pożegnanie…? Oprócz słynnych „Kaczuszek” i popularnej „Belgijki” odtańczyliśmy razem szalony kawałek „TunakTunakTun” czyli…. Afryka górą. Choć przed nami upragnione ferie, to może w głębi duszy marzymy już o wakacjach…?
Trzeba przyznać, że młodzież naszej szkoły bardzo dobrze przygotowała się do tych zajęć. Oprócz swoich pomysłów w zakresie choreografii, strojów i elementów charakterystycznych dla poszczególnych tańców, dodatkowo uczennice technikum przygotowały dynamiczny pokaz tańca współczesnego oraz krótką prezentację multimedialną o tańcach świata, która stanowiła wstęp do późniejszych poczynań.
Jesteśmy przekonani, ze każdy z uczestników warsztatów dobrze się bawił, o czym świadczył szeroki uśmiech na twarzach młodych artystów. Miłym akcentem było również obdarowanie się nawzajem drobnymi upominkami. W tym miejscu bardzo dziękujemy Radzie Rodziców przy Zespole Szkół za finansowe wsparcie naszych projektowych działań. Jesteśmy również wdzięczni pani Agnieszce Gołębiowskiej – Karoń za udostępnienie strojów ludowych, na co dzień służących naszemu lokalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”.
Już czekamy na następne spotkanie, tym razem na terenie naszej szkoły.
Magdalena Kołdras