1A w poszukiwaniu czystego powietrza…

1 czerwca, 2018

Wychodząc z założenia, że ciekawa lekcja, to nie tylko siedzenie w szkolnej ławce i słuchanie wykładu nauczyciela, czy dyskutowanie o współczesnych problemach biologicznych, wyszliśmy w teren…
Na lekcji ekologii klasa 1A udała się w teren w poszukiwaniu czystego powietrza. Nie było to tylko chodzenie po lesie otaczającym szkołę i wdychanie spalin z pobliskiej drogi lecz zajęcia praktyczne ze skalą porostową.
Skala porostowa pozwala poprzez obserwacje typów plech porostów rosnących na korze drzew liściastych ocenić poziom zanieczyszczenia powietrza tlenkami siarki i azotu na danym terenie. Porosty pełnią rolę gatunku wskaźnikowego (bioindykatora).
Wykorzystując skalę porostową ustaliliśmy, że jesteśmy w IV strefie zanieczyszczenia, czyli mamy średnio zanieczyszczone powietrze i niestety nie rosną na wolbromskich drzewach takie okazy jak w parkach narodowych.
Warto dodać, że z porosty możemy spotkać nie tylko na pniach drzew, ale również w aptekach, gdyż z jednego z nich (płucnica islandzka) sporządza się lek do leczenia infekcji dróg oddechowych.

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!