eTwinning u Traugutta

18 lutego, 2021

Uczniowie naszej szkoły zakwalifikowani do przedsięwzięcia „Wyraź siebie COOLturką”  w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” programu PO WER oraz uczniowie z partnerskiej szkoły włoskiej Liceo Joyce Ariccia, nie mogąc doczekać się spotkania  we Włoszech (opóźnionego z powodu pandemii), rozpoczynają realizację projektu:
„We cant wait TO MEET, so let’s meet online” – „Nie możemy się doczekać, więc spotkamy się online” na europejskiej platformie eTwinning.

Planowane są cztery spotkania online o następującej tematyce:

1. Wzajemne poznanie się – ankieta: „Obawy i oczekiwania związane z przedsięwzięciem Wyraź siebie COOLturką – rozmowy o sytuacji w szkołach partnerskich w związku z Covid 19.

2. Zwyczaje nastolatków w Polsce i we Włoszech.

3. Błyskawiczny kurs włoskiego.

4. Odkryjmy Włochy.


„We cant wait TO MEET, so let’s meet online” to już drugi projekt naszej szkoły na eTwinning realizowany wspólnie z uczniami z Włoch.

Od kwietnia do września 2020 roku grupa uczniów z Technikum  Informatycznego realizowała projekt: „School at the Covid – 19 time – Szkoła w czasie Covid – 19”. Projekt ten powstał z potrzeby kontaktu z rówieśnikami podczas „zamknięcia w domu” oraz chęci rozwoju umiejętności komunikacji w języku angielskim poprzez różne działania online z wykorzystaniem różnorodnych aplikacji.

Przedsięwzięcie to pozwoliło uczniom na podzielenie się emocjami i odczuciami, jakie towarzyszyły im w tym niezwykle trudnym czasie podczas zamknięcia w domach. Uczniowie zaprezentowali swoje szkoły, pisali o sobie, swoich zainteresowaniach i pasjach: językach obcych, tańcu, rysunku, sporcie. Odpowiedzieli na pytanie, za czym tęsknili najbardziej podczas „lockdownu”. Wśród odpowiedzi najczęściej wymieniali: spotkania z innymi ludźmi, wyjścia z domu, kontakt z naturą. Włoskie dziewczęta tęskniły za „strojeniem się” na spotkania z przyjaciółmi, a polscy chłopcy za meczami, treningami. Podróże to kolejna rzecz, której wszystkim brakowało.

Włosi w formie kartki z pamiętnika opisali, co czuli, gdy po raz pierwszy po trzech miesiącach mogli wyjść z domu i spotkać się z przyjaciółmi, opisywali pierwszy spacer z rodziną na świeżym powietrzu, poczucie wolności i spokoju, powiew wiatru na twarzy, zieleń traw, błękit nieba. Dzielili się także niezwykłymi fotografiami: zachodu słońca z balkonu, z wizyty u kuzyna w ogrodzie, kwitnących krzewów, biedronek na kwiatach, a więc zdjęciami wyrażającymi podziw, dla, do tej pory, zwyczajnych dla nas rzeczy.

Mimo negatywnych okoliczności, uczniowie, podczas realizacji projektu „eTwinning „School at the Covid 19 time”, starali się znaleźć dobre strony sytuacji, w jakiej się znaleźli. Wśród „plusów” młodzież wymieniła: więcej czasu spędzonego z rodziną, odkrycie nowego hobby, naukę gotowania i pieczenia. Poniżej zamieszczamy fragment kartki z pamiętnika ucznia z Włoch:

„W związku z koronawirusem szkoły we Włoszech oraz innych krajach europejskich zostały zamknięte, aby zapobiec szerzeniu się epidemii. Nagle wolność bycia uczniem, spotkań z przyjaciółmi, wyjścia do kina została ograniczona. Tęskniliśmy za rówieśnikami, nauczycielami. Na szczęście, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, mogliśmy uczyć się w domu, używając dostępnych aplikacji. To było dobre, jednak tęskniliśmy za fizycznym kontaktem z kolegami z klasy, zapachem szkoły, gwarem szkolnych korytarzy, salą gimnastyczną, uprawianiem sportu, grą w kosza lub piłkę nożną. Bycie samemu w domu, uczenie się bez pomocy, sprawiło, że dorośliśmy. Wirus pozbawił nas wolności i towarzystwa przyjaciół, ale nie udało mu się pozbawić nas chęci zdobywania wiedzy i nadziei na lepszy świat. Świat, który wyciągnie wnioski z popełnionych błędów…”

Czekamy zatem z nadzieją na następne spotkania!       

Jolanta Haberka

     

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!