„Z GŁOWĄ W CHMURACH”

5 marca, 2021

„Z GŁOWĄ W CHMURACH” to tytuł kolejnego wykładu poprowadzonego przez dr hab. Dorotę Matuszko, a zorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński w ramach projektu „Meteorologia i klimatologia dla każdego”, w którym brali udział 5 marca 2021 uczniowie klasy 2b i 1b uczący się geografii w zakresie rozszerzonym.

W czasie seminarium zostaliśmy zapoznani z budową i klasyfikacją chmur, poznaliśmy rodzaje, gatunki i odmiany chmur oraz zjawiska szczególne i chmury szczególne (bardzo rzadko możliwe do zaobserwowania – czyli takie, które występują już w mezosferze na wysokości 50 – 80 km i stratosferze (12-50 km), tzw. obłoki iryzujące.

Wiemy już co to są chmury „homogenitus” i jak wyglądają (mała podpowiedź – to chmury antropogeniczne m.in.  smugi kondensacyjne po przelocie samolotu).

Obserwacja chmur, wbrew pozorom, wcale nie jest taka łatwa (trzeba unikać efektu kurtynyJ), jednakże warto to robić, chociażby ze względu na możliwość prognozowania na ich podstawie pogody czy zmiany sytuacji barycznej, a w związku z tym odpowiedzieć na pytanie jakie będzie nasze samopoczucie. Jest to szczególnie ważne dla meteoropatów.

Nie wiesz kto to jest? A chcesz się dowiedzieć? Zapisz się na następne seminarium. Wszyscy chętni (nie tylko geografowie) mogą zgłosić się do p. E. Kowal-Siewiorek

Skontaktuj się z nami!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Akceptuję!