19 kwietnia, 2023
Co prawda święto Dnia Ziemi przypada 22 kwietnia, jednakże korzystając z wizyty uczniów z zaprzyjaźnionych partnerskich szkół z Finlandii i Hiszpanii, postanowiliśmy ten dzień uczcić wspólnie troszkę wcześniej.
Dlaczego na Pustyni Błędowskiej? Z dwóch powodów.
Po pierwsze, żeby pokazać jak łatwo człowiek może „zepsuć” i zniszczyć co dała nam natura. Wszyscy wiemy, że to Pustynia Błędowska jest pustynią tylko z nazwy, natomiast to działalność człowieka już w XIII wieku spowodowała wyeliminowanie pierwotnej naturalnej roślinności i odsłonięcie piasków polodowcowych.
Po wtóre – jest to unikatowy obszar z piaskami lotnymi i formami działalności wiatru oraz roślinnością charakterystyczną dla wydm śródlądowych i muraw ciepłolubnych.
Pogoda nam sprzyjała, zobaczyliśmy pustynię z każdej strony, z punktów widokowych: Dąbrówka, Czubatka i Róża Wiatrów, po drodze wykonując zadania, które miały przybliżyć nam historię i unikatowość fauny i flory tego miejsca. Jednakże największą atrakcją były odbywające się dzisiaj w północnej części pustyni manewry (precyzyjne skoki spadochroniarzy, zrzuty ciężkiego sprzętu z samolotów, manewry helikoptera) 6. Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa.