5 czerwca, 2023
Relacja z pobytu
W dniach od 22 maja do 2 czerwca uczniowie 4 klasy technikum informatycznego oraz 2 klasy szkoły branżowej odbywają dwutygodniowe praktyki w Portugalii. Międzynarodowy staż naszych uczniów jest realizowany w ramach programu ERASMUS PLUS w sektorze: Kształcenie i szkolenia zawodowe. Celem praktyk jest podniesienie kompetencji zawodowych i językowych uczniów, aby zwiększyć ich szanse na znalezienie zatrudnienia w dowolnym kraju Unii Europejskiej w przyszłości.
Poza zdobywaniem cennego doświadczenia zawodowego uczniowie integrują się, zwiedzają atrakcje turystyczne, poznają kulturę kraju goszczącego oraz doskonalą umiejętności językowe. Oczywiście wszystkie działania realizowanego przedsięwzięcia są sfinansowane w 100% ze środków Unii Europejskiej.
20 maja grupa 24 uczniów wraz z opiekunami wyruszyła w portugalską przygodę w ramach kolejnej Akredytacji programu Erasmus+ – kształcenie zawodowe. Pierwsze dni upłynęły na zwiedzaniu Setubalu – miejsca rezydowania grupy oraz Lizbony. Od poniedziałku uczniowie aktywnie uczestniczą w praktykach zawodowych: uczniowie Technikum Informatycznego w firmie IT, uczniowie szkoły Branżowej w zakładach elektrycznych, salonie fryzjerskim oraz cukierni. W mobilności bierze również udział dwóch nauczycieli przedmiotów zawodowych. Pani Agnieszka Siejka oraz p. Wiesław Napora odbywają w Setubalu kurs job shadowing obserwując pracę w firmie teleinformatycznej. Popołudnia upływają na błogim lenistwie, plażowaniu, spotkaniach towarzyskich, integracji, degustacji lokalnych potraw i zwiedzaniu okolicy.
25 maja nasza grupa Erasmus+ odwiedziła bardzo ważne dla Portugalii miejsce. Kiedyś była to mała wioska otoczona polami i pastwiskami. Dziś znajduje się tu znane na całym świecie sanktuarium w Fatimie. Młodzież poznała historię objawień, które miały miejsce w 1917 roku. Następnie grupa odwiedziła kaplicę z cudowną figurą Maryi oraz bazylikę. Później, po dwukilometrowym spacerze przenieśliśmy się jakby do rzeczywistości sprzed ponad stu lat, nawiedzając domy świętych Pastuszków: Hiacynty i Franciszka Marto oraz Łucji dos Santos. Południe było okazją do indywidualnej modlitwy, zwiedzania czy degustacji miejscowych potraw. Wieczorem nasza grupa powróciła do Setubalu, by nabrać sił przed kolejnymi wyzwaniami.
W dniu 28 maja, tj. w niedzielę ekipa stażystów zwiedzała Sintrę, zwaną też Wzgórzem Księżycowym, które jest jednym z najbardziej zagadkowych i czarujących miejsc w Portugalii oraz odwiedziła Palacio Nacional da Pena uznawane za jedno z najwspanialszych dzieł portugalskiego romantyzmu.
W odwiedzanym przez grupę regionie, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się także skalisty przylądek Cabo da Roca, który jest jednocześnie najdalej wysuniętym na zachód punktem Europy. Do XIV wieku ludzie wierzyli, że jest to kraniec świata!
Z okazji Dnia Dziecka – 1 czerwca, grupa naszych międzynarodowych praktykantów odbyła rejs wzdłuż
ujścia rzeki Sado, wybrzeża Troi oraz Arrabidy, aby obserwować dziko żyjące tam rodziny delfinów.
Były delfiny, było słonecznie, radośnie i bardzo mokro!
W dniu 3 czerwca 24 uczniów 4 klasy technikum informatycznego oraz 2 klasy szkoły branżowej zakończyło z sukcesem dwutygodniowe praktyki w Portugalii. Międzynarodowy staż naszych uczniów był realizowany w ramach programu ERASMUS PLUS w sektorze: Kształcenie i szkolenia zawodowe. Celem praktyk było podniesienie kompetencji zawodowych i językowych uczniów, aby zwiększyć ich szanse na znalezienie zatrudnienia w dowolnym kraju Unii Europejskiej w przyszłości. Autorką projektu oraz jego koordynatorem jest nauczycielka języka angielskiego Beata Miłoszewska-Wilk.
Poza zdobywaniem cennego doświadczenia zawodowego w takich zwodach jak: informatyk, elektryk, elektromechanik, fryzjer oraz cukiernik uczniowie integrowali się, zwiedzali atrakcje turystyczne, poznawali kulturę kraju goszczącego oraz doskonalili umiejętności językowe.
W czasie pobytu ekipa stażystów zwiedziła Lizbonę, Fatimę, Sintrę, odbyła podróż do najdalej wysuniętego na zachód Europy przylądka Cabo da Roca oraz opłynęła wybrzeże Troji i Arrabidy obserwując dziko żyjące tam rodziny delfinów. Wszystkie działania realizowanego przedsięwzięcia były sfinansowane w 100% ze środków Unii Europejskiej.
Z Portugalii wyjechaliśmy bogatsi nie tylko o wiedzę dotyczącą zagadnień zawodowych i dziedzictwa kulturowego tego kraju, ale też pełni wzruszeń i emocji. Dlatego z pełną satysfakcją możemy stwierdzić, że cel naszego projektu został w pełni osiągnięty.
Co prawda, nasz udział w tej edycji projektu (tj. rok szkolny 2022/23) dobiegł niestety końca, ale to NIE KRES naszej przygody z projektami unijnymi. Dzięki akredytacji programu ERASMUS+, sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe w nadchodzącym roku szkolnym 2023/24 rozpoczynamy kolejną edycję projektu!