14 grudnia, 2024
Nauka nie musi być nudna, zwłaszcza jeżeli poznaje się jej tajniki w murach wyższej uczelni i jest przybliżana przez profesorów i naukowców. Uczniowie klasy 3a, 3b oraz 4a realizujący geografię w zakresie rozszerzonym mieli możliwość uczestniczyć dzisiaj (30 października 2024) w warsztatach i w wykładzie na Uniwersytecie Śląskim, na Wydziale Nauk Przyrodniczych.
Naszym przewodnikiem w czasie zajęć był Pan dr Artur Widawski, który wygłosił dla nas wykład o zmianach klimatu i ich społecznym oddziaływaniu, a także wyjaśnił zawiłości działania różnych urządzeń w przyuczelnianym ogródku meteorologicznym. Dzięki danym zbieranym z takich punków pomiarowych i stacji badawczych mamy niezbite dowody, o czym mogliśmy się przekonać w czasie wykładu, że zmiana klimatu to FAKT.
A jak niebezpieczne mogą być skutki tych zmian przekonaliśmy się we wrześniu tego roku w czasie powodzi. Właśnie warsztaty z geozagrożeń, a konkretnie z zagrożeń hydrologicznych przygotowała dla nas Pani dr hab. Agnieszka Czajka. A czy my w Wolbromiu, w naszych miejscach zamieszkania możemy obawiać się powodzi? Czy i gdzie grozi nam zalanie w czasie „wielkiej wody”? To między innymi mogliśmy sprawdzić w czasie tych zajęć.
Jednakże najbardziej emocjonującym, a na pewno najwyższym punktem naszej wyprawy, była wizyta na dachu „żylety” (tak nazywany jest budynek wydziału) na wysokości 21 piętra, gdzie zabrał nas Pan dr Widawski, pokazał całą panoramę Zagłębia i części Górnego Śląska oraz wyjaśnił, dlaczego odczyty z meteorologicznych przyrządów pomiarowych są tam inne niż w gródku .
Dziękujemy Panu dr hab. Sławomirowi Pytlowi za ciepłe i miłe przyjęcie oraz zorganizowanie nam zajęć na uniwersytecie.